Skytteligan i Damallsvenskan

Amanda Borgström. Arkivbild. Foto: Viktor Ljungström, www.viktorljungstrom.se

Tack vare en generös läsare på Handbollskanalen kan vi här presentera skytteligan i damernas Allsvenska.

ANNONS
ANNONS
ANNONS

Damallsvenskan har gått i 14 omgångar så här långt och Skara HF är serieledare. Den finska niometaren Alexandra Roos är bäste målskytt hos västgötarna. Flest mål i hela serien har Betty Svensson från KFUM Lundagård gjort tillsammans med Amanda Borgström från Kärra HF.

NamnFöreningÅlderMatcherMål/TotStraffmål
Betty SvenssonKFUM Lundagård93138113
Amanda BorgströmKärra HF93148115
Amanda BjörndahlBjurslätt Torslanda93137317
Kristín ThorleifsdottirSkånela IF9814710
Olivi SvalstedtTyresö Handboll9214699
Mia LagumdzijaEskilstuna Guif97146717
Alexandra RoosSkara HF89126736
Linn PerssonEskilstuna Guif95126513
Ida SandellRP IF Linköping9714630
Emmy NordmarkBoden Handboll IF8914618
Rebecka NilssonOV Helsingborg HK9014610
Elin OttossonSkara HF9114610
Karolina Baerens LarudottirBoden Handboll IF8814590
Julia BöjerydSkånela IF95145710
Carin BergdahlBoden Handboll IF8713553
Nathalie BarhankoRP IF Linköping94145523
Rebecka SandbergGF Kroppskultur8914546
Elin LambyLidingö SK9214530
Emma LindblomLidingö SK91145217
Carolina JärlstamSkara HF92135210
Sofia NyströmSkånela IF8613520
Inez SvenssonKFUM Lundagård9313490
Theres ÖstlundSkånela IF91144912
Moa NilssonBoden Handboll IF97144823
Helena StenqvistLidingö SK8314486
Victoria FlecherTyresö Handboll9312480
Isabelle SvahnBjurslätt Torslanda9111470
Moa AnderssonSkånela IF9612460
Elisabeth FriskBjurslätt Torslanda7913442
Emma JonssonLidingö SK8614444
Linn LemonRP IF Linköping9114420
Malin PedersenKärra HF9312390
Annie ToftBjurslätt Torslanda9014380
Pernilla LarssonKärra HF9212380
Johanna MagnewallKärra HF9513380
Emilia BlombergOV Helsingborg HK9614381
Alexandra LundströmTyresö Handboll9893720
Annic ÖlenBoden Handboll IF8814360
Josefin JohanssonEskilstuna Guif9211362
Emma Persson WIKKFUM Lundagård9514365
Elin SjöbrinkRP IF Linköping9613360
Hanna ÅkerbergTyresö Handboll9314360
Sara NordströmBoden Handboll IF9514350
Jessica StrandOV Helsingborg HK9413350
Evelina StrömSkara HF9514350
Fanny NorstenTyresö Handboll9314353
Julia WalsternGF Kroppskultur9812340
Maria SundinSkara HF9614340
Linn ÅbergTyresö Handboll9613341
Lisa OlssonGF Kroppskultur94133311
Sofia TenglinEskilstuna Guif9513320
Stina SvenssonOV Helsingborg HK96143227
Jessica DickforsEskilstuna Guif9014310
Linnea AuruvaldKärra HF9014300
Elin KlitteOV Helsingborg HK9614270
Josefin EkwallSkånela IF9414270
Anna NygårdsSkånela IF9514270
Elma CaticTyresö Handboll9613270
Caroline KarlssonEskilstuna Guif9314260
Emma LindqvistOV Helsingborg HK9713261
Louise LiljaSkara HF9614260
Jenny HaglundTyresö Handboll9114260
Amanda ByrneBjurslätt Torslanda9313252
Sophie OgreliusBjurslätt Torslanda9014252
Sarah BörjessonGF Kroppskultur9412250
Sara ArvidssonGF Kroppskultur8913250
Therese ErikssonSkånela IF8612250
Elin BaggeGF Kroppskultur9510244
Matilda SynnergrenSkara HF9014240
Moa LindqvistEskilstuna Guif9711230
Ellen JohanssonGF Kroppskultur9514230
Elinor FahlstetedtRP IF Linköping979232
Julia FogelbergTyresö Handboll9811232
Kajsa ErikssonKFUM Lundagård9312220
Veronica WislanderKärra HF9214220
Emma BergqvistRP IF Linköping9811220
Carola ErikssonEskilstuna Guif9514210
Sofia PåhlmanKFUM Lundagård9210210
Izabella KjällströmKärra HF9013211
Lisa RymoKärra HF9413210
Caroline WahlbergLidingö SK9413210
Caroline StrömbergBjurslätt Torslanda9014200
Nina SjöstrandLidingö SK8714200
Molly BergqvistOV Helsingborg HK9614200
Hanna HellströmTyresö Handboll9513200
Moa HjalmarssonEskilstuna Guif9113190
Charlotte BrinkGF Kroppskultur9514190
Lina BarkstenBjurslätt Torslanda9313180
Kajsa FjelnerBjurslätt Torslanda9314180
Ellen EngdahlKFUM Lundagård8812180
Hanna ElaniusLidingö SK9013180
Sofie BörjessonGF Kroppskultur9714170
Tilda LundqvistOV Helsingborg HK9611171
Louisa HenrikssonSkara HF8714170
Emma PetterssonBoden Handboll IF9411160
Signe Hansson WallgrenLidingö SK9513160
Sandra NilssonKFUM Lundagård9513150
Nora KovacsGF Kroppskultur8712140
Hanna HanssonBoden Handboll IF8912130

Med reservation för eventuella fel.

LÄMNA ETT SVAR

Please enter your comment!
Please enter your name here