Betty Svensson vann skytteligan i Damallsvenskan

Betty Svensson i KFUM Lundagård.

Det blev skytteligavinst för Betty Svensson från KFUM Lundagård i Damallsvenskan.

ANNONS
ANNONS
ANNONS

Den 22-åriga vänsternian Betty Svensson vann skytteligan i Damallsvenskan 2015/16. På 20 matcher gjorde Lunda-tjejen hela 134 mål, varav 30 på straff. Det ger ett snitt på 6,7 mål/match och alltså bäst i serien.

På andra plats landade talangen Kristín Thorleifsdóttir från Skånela IF. Född 1998 och tidigare i Rimbo HK samt Rosersbergs IK dunkade hon dit 123 mål under säsongen. Då hon bara gjorde 4 av dessa på straff och totalt 119 spelmål var hon bäst på den fronten. Thorleifsdóttir siktas också i ungdomslandslagen för Sverige, även om hon testat med Islands U16-trupp.

Bronsplatsen knep Amanda Borgström från Kärra HF. Vänstersexan, fostrad i Borlänge HK men också spelat för IK Sävehof, gjorde 120 mål under säsongen totalt sett. Återstår att se om 22-åringen stannar hos Kärra eller får anbud från andra klubbar i området.

NamnFöreningFöddMatcherMål/TotStraffmålSnitt
Betty SvenssonKFUM Lundagård9320134306,7
Kristín ThorleifsdóttirSkånela IF982212345,6
Amanda BorgströmKärra HF9322120225,5
Emmy NordmarkBoden Handboll IF8922114265,2
Amanda BjörndahlBjurslätt Torslanda9321112305,3
Olivia SvalstedtTyresö Handboll9222108124,9
Mia LagumdzijaEskilstuna Guif9719103255,4
Alexandra RoosSkara HF8920103585,2
Carolina JärlstamSkara HF922195124,5
Elin OttossonSkara HF91229504,3
Theres ÖstlundSkånela IF912291294,1
Rebecka NilssonOV Helsingborg90228603,9
Ida SandellRP IF Linköping97228503,9
Nathalie BarhankoRP IF Linköping942283373,8
Rebecka SandbergGF Kroppskultur892182153,9
Carin BergdahlBoden Handboll IF87218133,9
Stina SvenssonOV Helsingborg962081394,1
Elin LambyLidingö SK92228003,6
Julia BöjerydSkånela IF952280123,6
Helena StenqvistLidingö SK832277123,5
Emma LindblomLidingö SK912274283,4
Sofia NyströmSkånela IF86217403,5
Moa AnderssonSkånela IF96207303,7
Annic ÖlenBoden Handboll IF88227003,2
Sara NordströmBoden Handboll IF95226803,1
Karolina Baerens LarudotBoden Handboll IF88146704,8
Elisabeth FriskBjurslätt Torslanda79216523,1
Linn PerssonEskilstuna Guif951265135,4
Elin SjöbrinkRP IF Linköping96216533,1
Alexandra LundströmTyresö Handboll981765353,8
Josefin JohanssonEskilstuna Guif92196443,4
Inez SvenssonKFUM Lundagård93186403,6
Emilia BlombergOV Helsingborg96226212,8
Moa NilssonBoden Handboll IF972261242,8
Lisa OlssonGF Kroppskultur942161252,9
Sarah BörjessonGF Kroppskultur94226102,8
Fanny NorstenTyresö Handboll93226032,7
Isabelle SvahnBjurslätt Torslanda91155903,9
Lina BarkstenBjurslätt Torslanda93215842,8
Emma JonssonLidingö SK86195743,0
Linn ÅbergTyresö Handboll96215612,7
Annie ToftBjurslätt Torslanda90225502,5
Evelina StrömSkara HF95225502,5
Sofia PåhlmanKFUM Lundagård92185202,9
Victoria FlecherTyresö Handboll93145203,7
Elma CaticTyresö Handboll96215202,5
Emma Persson WIKKFUM Lundagård95215152,4
Jessica StrandOV Helsingborg94215102,4
Emma LindqvistOV Helsingborg97195112,7
Matilda SynnergrenSkara HF90225102,3
Julia WalsternGF Kroppskultur98205002,5
Sophie OgreliusBjurslätt Torslanda90224922,2
Sofia TenglinEskilstuna Guif95214702,2
Maria SundinSkara HF96204702,4
Johanna MagnewallKärra HF95204602,3
Tilda LundqvistOV Helsingborg96194632,4
Izabella KjällströmKärra HF90214582,1
Jessica DickforsEskilstuna Guif90204302,2
Therese ErikssonSkånela IF86204302,2
Moa LindqvistEskilstuna Guif97194202,2

LÄMNA ETT SVAR

Please enter your comment!
Please enter your name here