ANNONS

*TV-tablån uppdateras kontinuerligt.

MÅNDAG 2017-01-16

Tid Match Kanal
17:45 Slovenien – Makedonien Kanal 9, Dplaybet365
17:45 Ungern – Chile bet365 
17:45 Egypten – Bahrain Eurosport 1, Dplay, bet365 
20:45 Polen – Ryssland Eurosport 2, Dplaybet365
20:45 Spanien – Angola bet365 
20:45 Kroatien – Vitryssland bet365 
20:45 Danmark – Sverige Kanal 5, Dplaybet365

TISDAG 2017-01-17

Tid Match Kanal
14:00 Norge – Brasilien Eurosport 1, Dplaybet365
17:45 Polen – Japan bet365 
17:45 Slovenien – Tunisien bet365 
17:45 Tyskland – Saudiarabien bet365 
17:45 Qatar – Argentina Eurosport 1, Dplaybet365
20:45 Ryssland – Frankrike Kanal 9, Dplaybet365
20:45 Angola – Island Eurosport 2, Dplaybet365

ONSDAG 2017-01-18

Tid Match Kanal
14:00 Saudiarabien – Ungern bet365 
14:00 Argentina – Egypten Eurosport 1, Dplaybet365
17:45 Vitryssland – Tyskland Eurosport 1, Dplaybet365
17:45 Danmark – Bahrain Kanal 9, Dplaybet365
20:45 Makedonien – Spanien Eurosport 2, Dplaybet365
20:45 Kroatien – Chile bet365 
20:45 Sverige – Qatar Kanal 5, Dplaybet365

TORSDAG 2017-01-19

Tid Match Kanal
14:00 Ryssland – Brasilien Kanal 9, Dplaybet365
14:00 Tunisien – Angola Eurosport 1, bet365
17:45 Frankrike – Polen Kanal 9, Dplaybet365
17:45 Makedonien – Island Eurosport 1, Dplaybet365
20:45 Japan – Norge Eurosport 2, Dplaybet365
20:45 Spanien – Slovenien bet365 

FREDAG 2017-01-20

Tid Match Kanal
14:00 Saudiarabien – Chile  Eurosport 1, Dplaybet365
14:00 Bahrain – Argentina bet365 
17:45 Tyskland – Kroatien Eurosport 1, Dplaybet365
17:45 Sverige – Egypten Kanal 5, Dplaybet365
20:45 Vitryssland – Ungern bet365 
20:45 Qatar – Danmark Kanal 9, Dplaybet365

SPELSCHEMA & RESULTAT

GRUPP A - NANTES
GRUPP B - METZ
GRUPP C - ROUEN
GRUPP D - PARIS
PRESIDENT'S CUP
SLUTSPEL
VM 2017 för herrar spelas i Frankrike den 11-29 januari 2017.

Gruppspelet avgörs mellan den 11-20 januari och de fyra främsta i varje grupp går vidare till slutspel. I slutspelet väntar åttondelsfinaler, kvartsfinaler, semifinaler, bronsmatch och final.

De lag som inte går vidare till slutspelet får spela President's Cup. Där gör lagen upp om slutplaceringarna 21-24.

Grupp A - Nantes
Frankrike, Polen, Ryssland, Brasilien, Japan, Norge

Grupp B - Metz
Spanien, Slovenien, Makedonien, Island, Tunisien, Angola

Grupp C - Rouen
Tyskland, Kroatien, Vitryssland, Ungern, Chile, Saudiarabien

Grupp D - Paris
Qatar, Danmark, Sverige, Egypten, Bahrain, Argentina