Spännande cuphelg i Tyskland

Jerry Tollbring. Foto: Angela Grewe, @angieee11

Stjärnspäckade lag från Bundesliga hela vägen ner till idoga spelare i tredjeligan. Tyska cupen gör plats för 64 lag i den inledande omgången då ”First4”-helger arrangeras över hela landet.

ANNONS

Rhein-Neckar Löwen är titelförsvarare och stor favorit i visiten hos TuS Fürstenfeldbruck, sexa i den regionala tredjedivisionen i syd.

Handball-world förutser ett intressant möte när Flensburgtränaren Maik Machulla stöter på sitt gamla lag HSG Nordhorn.

Mesta mästare är THW Kiel, som senast vann 2017. I cuppremiären mot Tusem Essen får zebrorna avvara Nikola Bilyk med inflammation i armen men ska förstås vinna utan problem.

Efter semifinal och final går 16 lag vidare till fortsatt slutspel under hösten. Final Four avgörs i början av april.

Hela spelprogrammet (källa: Handball-World)

DHB-Pokal

Norrgruppen
Turnier 1 – Sparkassen-Arena, Göttingen
18.08., 16.00h THW Kiel – TUSEM Essen
18.08., 19.00h Bayer Dormagen – Northeimer HC (H)
19.08., 16:00h Final

Turnier 2 – Sporthalle Spenge
18.08., 16:00h Leichlinger TV – SC DHfK Leipzig
18.08., 18:15h Dessau-Roßlauer HV – TuS Spenge (H)
19.08., 16:00h Final

Turnier 3 – Nordfrost-Arena, Wilhelmshaven
18.08., 17:00h HSV Hamburg – GWD Minden
18.08., 19.30h 1. VfL Potsdam – Wilhelmshavener HV (H)
19.08., 17.00h Final

Turnier 4 – Edgar-Meschkat-Halle, Altenholz
18.08., 16.30h TSV Hannover-Burgdorf – VfL Eintracht Hagen
18.08., 19.30h Mecklenburger Stiere Schwerin – TSV Altenholz (H)
19.08., 17.00h Final

Turnier 5 – Sporthalle Ganztagesschule, Halver
18.08., 15.00h HSG Nordhorn-Lingen – SG Flensburg-Handewitt
18.08., 18.30h TuS Ferndorf – SG Schalksmühle-Halver (H)
19.08., 15.00h Final

Turnier 6 – Ems-Halle, Emsdetten
18.08., 15.00h Oranienburger HC – Füchse Berlin
18.08., 18.00h TV Emsdetten (H) – TuS N-Lübbecke
19.08., 16.00h Final

Turnier 7 – Gogenkroghalle, Neustadt
18.08., 16.00h HSG Krefeld – ASV Hamm-Westfalen
18.08., 18.30h HSG Ostsee Neustadt/Grömitz (H) – TBV Lemgo
19.08., 15.30h Final

Turnier 8 – Volksbank-Arena, Hildesheim
18.08., 16.00h Handball Hannover-Burgwedel – Eintracht Hildesheim (H)
18.08., 18.30h SC Magdeburg – VfL Lübeck-Schwartau
19.08., 17.00h Final

Södergruppen
Turnier 1 – Wittelsbacherhalle, Fürstenfeldbruck
18.08., 17.00h TV Hüttenberg – HC Elbflorenz
18.08., 20.00h Rhein-Neckar Löwen – TuS Fürstenfeldbruck (H)
19.08., 15.00h Final

Turnier 2 – Sporthalle Ost, Kornwestheim
18.08., 16.30h SV Salamander Kornwestheim (H) – HSC 2000 Coburg
18.08., 19.00h VfL Gummersbach – SG Leutershausen
19.08., 15.00h Final

Turnier 3 – Lindach-Sporthalle, Weilheim/Teck
18.08., 17.30h TSG Haßloch – HBW Balingen-Weilstetten
18.08., 20.00h Frisch Auf Göppingen (H) – HSG Konstanz
19.08., 17.30h Final

Turnier 4 – Stadtsporthalle Melsungen
18.08., 17.00h Longericher SC – ThSV Eisenach
18.08., 19.30h HC Rhein Vikings – MT Melsungen (H)
19.08., 16.00h Final

Turnier 5 – Main-Kinzig-Halle, Hanau
18.08., 17.00h HC Erlangen – MSG Groß-Bieberau/Modau
18.08., 20.00h SG BBM Bietigheim – HSG Hanau (H)
19.08., 17.00h Final

Turnier 6 – Erzgebirgshalle, Lößnitz
18.08., 15.00h EHV Aue (H) – HSG Rodgau Nieder-Roden
18.08., 17.30h TV Großwallstadt – HSG Wetzlar
19.08., 17.00h Final

Turnier 7 – Stauwehrhalle, Heilbronn
18.08., 17.00h TSB Heilbronn-Horkheim (H) – HG Oftersheim-Schwetzingen
18.08., 20.00h TVB 1898 Stuttgart – DJK Rimpar Wölfe
19.08., 17.00h Final

Turnier 8 – Kurt-App-Halle, Pfullingen
18.08., 16.00h Die Eulen Ludwigshafen – VfL Pfullingen (H)
18.08., 19.00h HG Saarlouis – Bergischer HC
19.08., 13.00h Final

(H)=Arrangörsförening

ANNONS
Annonslänk: Se de bästa matcherna från Champions League och Bundesliga med Viaplay Sport.
ANNONS
ANNONS
ANNONS
ANNONS

LÄMNA ETT SVAR

Please enter your comment!
Please enter your name here