Klara övergångar: Bundesliga Damer

Svenja Huber. Foto: funkbild

Här listar vi alla övergångar i den tyska högstaligan på damsidan.

ANNONS

Det kan väl också vara på sin plats med en liten översättningstabell för positionerna:

TH = Målvakt
LA = Vänstersex
KM = Mittsex
RA = Högersex
RL = Vänsternia
RM = Mittnia
RR = Högernia

Thüringer HC
In
Szimonetta Planeta, RR (Györ)
Manon Houette, LA (Fleury Loiret Handball)
Maria Kiedrowski, LA (SVG Celle)
Anika Niederwieser, RL (Esercito-FIGH Futura Roma)

Ut
Danick Snelder, KM (FTC-Rail Cargo Hungaria)
Sonja Frey, LA/RL/RM (Cercle Dijon Bourgogne)
Marieke Blase, RL (HSG Bad Wildungen)
Audrey Deroin, RA (Cercle Dijon Bourgogne)
Svenja Huber, RA (BVB Dortmund Handball)
Eliza Buceschi, RL/RM (FCM Håndbold)
Natalia Reshetnikova, LA (Universitet Iszewsk)

TuS Metzingen
In
Luca Szekerczes, RR (FTC-Rail Cargo Hungaria)
Annika Ingenpaß, KM (BVB Dortmund Handball)
Marija Obradovic, RL (RK Krim Mercator)
Delaila Amega, RM (Virto / Quintus)
Stina Karlsson, RM (Skövde HF)

Ut
Bernadett Temes, RM (Vác)
Nicole Dinkel, RL
Patricia Stefani, RM
Alexandra Kubasta, RA
Sabine Stockhorst, TH
Saskia Putzke, RM/LA (TSV Haunstetten)
Marie-Christine Beddies, RM, LA (SG H2Ku Herrenberg)

HC Leipzig
In
Tamara Bösch, RR (LC Brühl)
Hildigunnur Einarsdottir, KM (Koblenz/Weibern)

Ut
Thorgerdur Anna Atladottir, RL (Stjarnan)
Kaya Diehl, RA (SG H2Ku Herrenberg)
Helena Hertlein, LA
Ann-Cathrin Kamann (BSV Sachsen Zwickau)

SG BBM Bietigheim
In
Kim Naidzinavicius, RM (TSV Bayer Leverkusen)
Celina Meißner, TH (VfL Bad Schwartau)
Fernanda França da Silva, LA (CSM Bucuresti)
Mia Biltoft, KM (Ringkøbing Håndbold)
Valentyna Salamakha, TH (Siófok KC)

Ut
Paule Baudouin, LA (Fleury Loiret Handball)
Fabiana Diniz, KM (Karriereende)
Simone Poulsen, RM (SG 09 Kirchhof)

VfL Oldenburg
In
Madita Kohorst, TH (VfL Oldenburg Ⅱ)
Stefanie Kaiser, KM (Hypo Niederösterreich)
Veronika Mala, LA (Slavia Prag)
Isabelle Jongenelen, RR (Nantes Loire Atlantique Handball)

Ut
Louise Egestorp, TH (SønderjyskE Håndbold)
Annika Meyer, KM (Buxtehuder SV)
Maike Schirmer, RA (Buxtehuder SV)
Nadja Lærke Jensen, RR (Vendsyssel Håndbold)

BVB Dortmund Handball
In
Svenja Huber, RA (Thüringer HC)
Leonie Oehme, RR, RA (HSG Blomberg-Lippe)
Mira Emberovics, RR (Fehérvár KC)

Ut
Sally Potocki, RL (TSV Bayer Leverkusen)
Sarolta Selmeci, RR (HC Rödertal)
Annika Ingenpaß, KM (TuS Metzingen)

Buxtehuder SV
In
Maike Schirmer, RA (VfL Oldenburg)
Annika Meyer, KM (VfL Oldenburg)
Lynn Knippenborg, RM (Vipers Kristiansand)
Lisa Prior, RM (SGH Rosengarten-BW Buchholz)
Isabell Kaiser, KM (SGH Rosengarten-BW Buchholz)
Yara Nijboer, RR (Sercodak Dalfsen)

Ut
Isabell Klein, RR (Nantes Loire Atlantique Handball)
Laura Schultze, RR (SGH Rosengarten-BW Buchholz)
Randy Bülau, RM (Karriereende)
Paula Prior, RM (SGH Rosengarten-BW Buchholz)
Lynn Schneider, KM (SGH Rosengarten-BW Buchholz)
Jana Podpolinski, RL (Karriereende)
Evelyn Schulz, KM (SGH Rosengarten-BW Buchholz)
Anna-Lena Grell, RA ()

TSV Bayer Leverkusen
In
Branka Zec, TH (Koblenz/Weibern)
Sally Potocki, RL (BVB Dortmund Handball)
Annefleur Bruggeman (HandbaL Venlo)
Zivile Jurgutyte, RM (DJK/MJC Trier)
Karolina Bijan, RA (MKS Selgros Lublin)

Ut
Kim Naidzinavicius, RM (SG BBM Bietigheim)
Johanna Heldmann, RR (SVG Celle)
Denisa Glankovicova, RR
Nataliya Gaiovych, TH (SV Union Halle-Neustadt)
Natalie Adeberg, RL (TV Beyeröhde)
Anna-Maria Spielvogel, LA (HC Rödertal)

HSG Blomberg-Lippe
In
Szimonetta Gera, RR (MTK Budapest)

Ut
Lisa Bormann-Rajes, RA (TV Oyten)
Malgorzata Buklarewicz, RM (Zaglebie Lubin)
Katarzyna Duran, RL

Füchse Berlin
Ut
Daniela Gustin, RA (Randers HK)
Dagmara Stuparicova, LA (MTV Altlandsberg)
Myrthe Schoenaker RL/RM (København Håndbold)
Julia Goldhagen, RA (Berliner TSC)
Sandra Erlingsdóttir, LA (ÍBV)
Christine Beier, RM/RL/RR
Susann Linke, KM
Julia Plöger, TH
Juliane Hedermann, TH
Bianca Trumpf, RR (MTV Altlandsberg)

HSG Bad Wildungen
In
Christina Zuber (BSV Sachsen Zwickau)
Marieke Blase, RL (Thüringer HC)
Rinka Duijndam, TH (Virto / Quintus)
Hanne van Rossum, RA (Klink Nijland/Kwiek)
Tamara Haggerty, KM (Virto / Quintus)

Ut
Helen van Beurden, TH (Mainz 05)
Sarah van Gulik, RM (HSG Bensheim/Auerbach)
Simona Cipaian, RL (Mainz 05)
Jana Pollmer, RM (HSG Hannover-Badenstedt)
Angela Cioca, RR
Cristina Mihai, RR

FA Göppingen
In
Anna Bergschneider, RR (FA Göppingen Ⅱ)
Kristy Zimmerman, TH (Sercodak Dalfsen)
Johanna Schindler. LA (Union Korneuburg)

Ut
Anika Leppert, KM (SG H2Ku Herrenberg)
Julia Schraml, RR (TV Nellingen)
Maja Zrnec, LA
Lisanne Petschel, TH
Julia Vollmer, RA
Ronja Weißer, LA
Jessica Jochims, TH

SVG Celle
In
Karina Morf, TH (SG 09 Kirchhof)
Johanna Heldmann, RR (TSV Bayer Leverkusen)
Jill Meijer, LA (SGH Rosengarten-BW Buchholz)
Svenja Kewitz, LA (Hannoverscher SC)
Lareen Gräser, RA (SGH Rosengarten-BW Buchholz)
Barbara László, RM (Koblenz/Weibern)
Sarah Lamp (SGH Rosengarten-BW Buchholz)

Ut
Nives Ahlin, RR (Neckarsulmer Sport-Union Handball)
Maria Kiedrowski, LA (Thüringer HC)
Mieke Düvel (HSG Badenstedt)
Jolanda Bombis-Robben, LA
Susanne Büttner, RA
Turid Arndt, TH
Milica Covic, RL
Kathrin Schulz, RL

Neckarsulmer Sport-Union Handball
In
Emilia Galinska, RM (Vistal Gdynia)
Milana Vlahovic, RA (SG BBM Bietigheim)
Nives Ahlin, RR (SVG Celle)

Ut
Louisa Wolf, RM (TV Nellingen)

TV Nellingen
In
Elisa Stuttfeld (HSG Deizisau/Denkendorf)
Louisa Wolf, RM (Neckarsulmer Sport-Union Handball)
Steffi Schoeneberg (Travemünde)
Carina Stockhammer (Koblenz/Weibern)
Julia Schraml, RR (FA Göppingen)
Evelien Grob, TH (Koblenz/Weibern)
Jennifer Issifou, LA (SAM Handball Moncoutant)

Ut
Lisa Friedrich (VfL Waiblingen)
Stefanie Brandl, TH

LÄMNA ETT SVAR

Please enter your comment!
Please enter your name here