Victor Skillhammars Norge-succé fortsätter – trea i skytteligan

Victor Skillhammar, Halden. Foto: Hans Petter Wille

Victor Skillhammar, 28, fortsätter att ösa in mål i Norge för sitt Halden. Niometersspelaren är en stor anledning till att klubben ligger fyra i Grundigligaen och är på väg till slutspel. 

ANNONS

Förra året skrev Skillhammar på ett nytt tvåårskontrakt med sin norska klubb Halden Topphåndball. Förutom att agera handbollsspelare anställdes svensken även som rekryteringsansvarig i föreningen, rapporterade HA-Halden.no.

Eskilstunasonen har tidigare representerat Guif, Hallby, CaperioTumba och norska Runar innan han flyttade till Halden 2015 med sin fru Sofia Wiberg – som tidigare också spelade i Halden.

Statistik från Handball.no

1Sundal, Emil MidtbøBækkelaget Håndball Elite20163137268,1
2Ilic, StefanFalk Horten20158115437,9
3Skillhammar, Victor JanHalden Topphåndball2012512506,2
4Gulliksen, Kevin MaagerøElverum2011511505,8
5Hvidsten, Iben RenéFyllingenBergen2011311305,7
6Paulsen, SondreØIF Arendal Elite2011277355,6
7Nilsen-Nygaard, William ArvidHalden Topphåndball2011291215,6
8Søndenå, MagnusHaslum HK2011083275,5
9Bilov-Olsen, TrymHalden Topphåndball2010987225,4
10Lunde, Tore AndreFyllingenBergen2010210205,1
ANNONS

LÄMNA ETT SVAR

Please enter your comment!
Please enter your name here