Unika listan: Alla 24 trupper till U21-VM 2017

Unika listan: Alla 24 trupper till U21-VM 2017

DELA
Dani Dujshebaev. Foto: Facebook

Spana in framtidens stjärnor när Handbollskanalen presenterar alla 24 nationer till U21-VM 2017.

På tisdag startar U21-VM 2017 i handboll som spelas i Algeriet. Där springer alltså framtidens stjärnor runt på parketten och visst blir man nyfiken på alla lirare. Handbollskanalen har här sammanställt en unik lista med alla trupper från de 24 nationerna.

Här ser ni alla bruttotrupper där nationerna fick nominera 28 spelare inför mästerskapet. I vissa fall har länderna också annonserat vilka spelare som ingår i matchtruppen och vilka som är uttagna som reserver.

Vill ni fördjupa er i mer detaljer kan ni kika vidare här:

LÄNK: Trupper U21-VM 2017

Ni kan också läsa mer i Handbollskanalens guide till U21-VM:

LÄNK: Guide till U21-VM 2017


Algeriet

Målvakter
Khalifa Ghedbane, GS Petroliers
Djaber Chebli, JSE Skikda

V6
Yacine Djedid, GS Petroliers
Yassine Benmesaoud, CRB Baraki

M6
Abderraouf Segueni, CR Bordj Bou Areridj

H6
Ayoub Koudia, CR Bordj Bou Areridj
Nidhal Baha Eddine Djeghaba, ES Ain Touta
El-Hadj Abderrahman Fredj, O El Oued
Ayoub Adbi, CR Bordj Bou Areridj

V9
Moustafa Hadj Sadok, CRB Baraki
Aymen Boughagha, CR El Arrouch
Zakaria Bentaieb, OM Annaba

M9
Rafik Meklout, Arzew
Mokhtar Kouri, MC Saida

H9
Noureddine Hellal, Tadjenannt
Omar Slimani, GS Petrolier
Oussama Djemaa, CR El Arrouch
Mohamed El Ghazal Blida, CR Bordj Bou Areridj


Argentina

Målvakter
Agustin Forlino Couly, Sedalo
Marcos Krimer, Saint Quirze (Spanien)
Federico Wermbter, Juv. Unida

V6
Ignacio Alonso, Manuel Dorrego

M6
Tomas Giovagnola, River Plate
Rodrigo Bonifacio, Estudiantes
Federico Gimenez, Manuel Dorrego

H6
Pablo Cantore, Ward
Gian Valentino Rossetto, River Plate
Sean Corning, SAG Ballester

V9
Lionel Moyano, Sedalo
Guillermo Fischer, Sag Lomas
Leonardo Werner, SAG Ballester
Agustin Vega, Ward

M9
Kevin Capurro, Ward
Nicolas Bono, SAG Ballester

H9
Martin Cargnel, River Plate
Andres Moyano, Saint Quirze (Spanien)

Reserver
Mariano Bustamente, V6, Ferro
Tomas Rodriguez Rosas, M6, Ward
Maximiliano Ferrando, M6, Manuel Dorrego
Mauro Jaureguiberry, H6, Ferro
German Mega, V9, Estudiantes
Emanuel Toledo, V9, Comodoro
Pedro Martinez, M9, Ward
Ivan Dottori, M9, River Plate
Marcos Suarez, H9, Comodoro
Lucas Aizen, H9, SAG Ballester


Brasilien

Målvakter
Marcos Vinícios Colodeti, São Bernardo/ADC Metodista
Rangel Luan da Rosa, HC Odorhei (Rumänien)

V6
Cauê Ceccon Baptista, EC Pinheiros
Guilherme Miguel Laranjeiro Torriani, Taubaté/FAB/UNITAU

M6
Edney Silva Oliveira, PM Maringá/UNIMED/UNIFAMMA
Márcio Alan da Silva Maildo, CS Chenois Geneve Handball (Schweiz)

H6
Marcos Vinícius Vieira dos Santos, Sport Club do Recife/J
Pedro Paulo Alves Umbelina Júnior, MRV UNICESUMAR Londrina

V9
Guilherme Leonel Costa da Silva, EC Pinheiros
João Guilherme Perbelini Ribeiro, EC Pinheiros
Leonardo Dutra Ferreira, Ciudad Encantada (Spanien)

M9
Henrique José Petter Solenta, BM Villa de Aranda (Spanien)
Leonardo Abrahão Silveira, EC Pinheiros
Patrick André Toniazzo Lemos, FC Porto (Portugal)

H9
André Gonçalves de Lima Amorim, BM Villa de Aranda (Spanien)
Gabriel Ceretta Jung, Helvetia Anaitasuna (Spanien)

Reserver
Lucas Santos, målvakt, Insitituto Buzzo Sao José
Murillo Santana, målvakt, EC Pinheiros
Leandro Silva, V6, EC Pinheiros
Lucas Souza, V6, Insitituto Buzzo Sao José
Aleffer Bellan, H6, ACEU/Univali Itajai
Ronaldo Catarino Junior, H6, ADC Estrela de Guarulhos
Wagner Alves, M6, ADC Estrela de Guarulhos
Jonas Alves, M6, ADJDG
Bruno Rodrigues, H9, ADC Estrela de Guarulhos
Pedro Pacheco, M9, EC Pinheiros
Leonardo Maro Comerlatto, H9, Killowat EC
Paulo Candido, V9, FC Porto (Portugal)


Burkina Faso

K. Sam Cedric Natama, AS Sonabhy
Mohass Ilboudo, USO
B. Issouf Kologo, AS Sonabhy
Kevin I Nadziga, USO
D. Thierry F. Poda, AS Sonabhy
G Nicolas B Yameogo, AS Sonabel
T Beranger Zingue, AS Sonabhy
Inoussa Traore, AS Sonabhy
Gael Dembele, AS Sonabhy
Mohamed Ouedraogo, AS Sonabhy
Jules Aurelien Sawadogo, AS Sonabhy
K C Achille Kambou, AS Sonabhy
Adama Guiro, HBCO
T Aboubacar Tiendrebeogo, USO
Joel Gaston Taita, USO
M Cedric Poda, AS Sonabhy
Aboubacar Tiendrebeogo, USFA
W Eliezer Soubeiga, ISO
N Aymane Zalle, USO
S Omar F Ouedragogo, AS Sonabhy
Mohamadi Ouedraogo, USFA
Terence Ouattra, RCB
W Miguel E Yameogo, AS Sonabel


Chile

Målvakter
Matias Canton Maingon, Santiago Steels
Nicolas Parada Moreno, Luterano
Vicente Gonzalez Parra, Union Machali

V6
Francisco Avendano Vargas, Vina Del Mar
Simon Aguilera Lintz, BM Ovalle
Nicolas Hernandez Gelgado, BM Ovalle
Danili Salgado Fuentes, USAB

M6
Jose Luis Lopez Rojas, Union Machali
Vicente Correa Juliet, Cubla
Ignacio Vidal Carrasco, DPV Kutral
Enzo Toro Quiroz, Italiano BM

H6
Maximiliano Cabrera Caro, F Deportes
Christian Olave Vergara, Internacional

V9
Diego Arancibia Diaz, Italiano BM
Reinaldo Gomez Drago, Santiago Steels
Nicolas Cruz Andrade, Italiano BM
Iair Testa, BM Ovalle

M9
Ignacio Porta Jorquera, Vina Del Mar
Aaron Codina Vivanco, Pinheiros (Brasilien)
Matias Cabrales Vergara, F Deportes

H9
Diego Johnson Soto, Luterano
Julio Baumann de la Barra, Cubla
Nicolas Morales Valenzuela, Italiano BM
Emilio Valenzuela Sagredo, Italiano BM


Danmark

Målvakter
Simon Sejr Jensen, Bodø HK (Norge)
Simon S. Gade, TTH Holstebro

V6
Christian Olesen, Randers HH
Lasse Nikolajsen, Ribe-Esbjerg HH

M6
Oliver B. Bondrop, HC Midtjylland
Magnus Saugstrup Jensen, Aalborg Håndbold
Frederik Ladefoged Blazejewicz, Skanderborg Håndbold

H6
Sebastian P. Augustinussen, KIF Kolding København

V9
Jonathan Würtz, SUS Nyborg
Aaron Mensing, SønderjyskE
Mads Kjeldgaard Andersen Mors-Thy Håndbold
Lasse K. Møller, GOG

M9
Tobias Jørgensen, Ajax København

H9
Nikolaj Enderleit, Ribe-Esbjerg HH
Mathias N. Bitsch, Skive fH
Jakob Mikkelsen, H9, Fredericia

Reserver
Frederik Skou Hansen, målvakt, GOG
Loke Brasen, målvakt, HC Odense
Benjamin Holm, H9, TM Tönder
Mads Thymann Hansen, V9, Lemvig-Thyborøn
Michael Thoegersen, H6, Lemvig-Thyborøn
Mathias Hedegaard, M6, Otterup
Andreas Nielsen, M6, Nordsjaelland
Morten Kirkeby Nielsen, V9, Skjern
Emil Buhl Larke, V9, GOG
Frederik Sass Petersen, V6, Odder
Mads Poulsen, H6, Odder
Jens Svane Peschardt, M9, KIF Kolding København


Egypten

Målvakter
Mohamed Sobhy Ahmed, Aviation
Paula Ashraf Sedik Solima, El Zohour
Mohamed Essam Moustafa, Al Ahly
Ahmed Mohamed Abdelaziz, Al Ahly

V6
Mohamed Salah Mostafa, Army
Youssef Raafat Mohamed, Aviation
Ahmed Hesham Hussein, Al Ahly
Mohamed Essam Abdelghany, Army

M6
Bassam Wael Mohamed, Aviation
Abdelhamid Elsayed Abdelhamid, Al Ahly
Shady Mahmoud Khalil, Sporting

H6
Moamen Ali Mokhtar Hamed, Olymby
Ahmed Mahmoud Ahmed, Heliopolis
Hady Soliman Salem, 6 October Club

V9
Noureldeen Adel Mohamed, Olymby
Nour Khaled Gaber, Sporting
Abdelrahman Aly Sayed Abdou, Al Ahly
Mohab Gamal Mahmoud, Zamalek
Amr Mohamed Ahmed, Gezira

M9
Omar Nader Hamdy, Heliopolis
Mostafa Metwaly Metwaly, 6 October Club
Omar Ahmed Mohamed, Smouha
Youssef Khaled Gaber, Sporting

H9
Abdelrahman Ahmed Mohamed, Al Ahly
Hady Khaled Mohamed, Al Ahly
Ahmed Mohamed Ibrahim, El Hewar
Ibrahim Hassan Aly Mahmoud, 6 October Club
Yahia Khaled Mahmoud, Gezira


Frankrike

Målvakter
Medhi Harbaoui, Istres Provence
Julien Meyer, Chambery

V6
Adama Keita, Paris SG
Etienne Mocquais, USM Pontault-Combault

M6
Hugo Kamtchop-Baril, Cesson-Rennes
Gabriel Nyembo, Selestat Alsace
Dragan Pechmalbec, HBC Nantes

H6
Yanis Lenne, Selestat Alsace
Florian Billant, Dunkerque

V9
Junior Scott, HBC Nantes
Romain Lagarde, HBC Nantes

M9
Lucas Ferrandier, US Creteil
Aymeric Minne, PAUC

H9
Melvyn Richardson, Chambery
Dika Mem, FC Barcelona
Tom Pelayo, Dunkerque

Reserver
Romain Mathias, målvakt, Saint-Raphaël Var
Nicolas Gautier, målvakt, Massy Essone
Sacha Bouchillou, M6, US Ivry
Cesar Castro, H6, US Ivry
Dylan Garain, V9, Paris SG
Emilien Hiele, H9, Dunkerque
Vincent Maguy, H9, Cesson-Rennes
Thibaud Valentin, M9, Selestat Alsace
Jonathan Ngoma, V6, Dunkerque
John Nkonda, H6, Dunkerque
Alexian Trottet, V6, Saint-Raphaël Var
David Lobry, M6, Dunkerque


Färöarna

Målvakt
Niklas Simonsen, Skjern Håndbold
Hørður Trygvason, SG Flensburg-Handewitt (Tyskland)

V6
Rói Berg Hansen, Neistin
Sjúrður Olsen, VÍF

M6
Hilgi Hildarson Hoydal, H71
Pætur Mikkjalsson, Neistin
Rune Olsen, Neistin

H6
Pætur Thomsen, H71

V9
Hilmar Leon Jakobsen, H71
Brandur Halgirsson, SG Flensburg-Handewitt (Tyskland)
Fríði Hammer Weyhe, KÍF

M9
Jónas Gunnarson Djurhuus, H71
Pætur Johansen, StÍF
Kjartan Johansen, StÍF
Teis Horn Rasmussen, Neistin

H9
Áki Egilsnes, VÍF

Reserver
Tórður Skorheim Guttesen, målvakt, Kyndil
Torkil Mørk Hentze, V9, Neistin
Niklas Hanusson Højgaard, M6, H71
Bartal Klein Olsen, M9, Kyndil
Vilhelm Poulsen, H9, H71
Ólavur av Fløtum Mittún, V6, Kyndil
Høgni Zachariassen, M9, VÍF
Johan í Garðastovu, V6, VÍF
Tummas Thomsen, StÍF
Jónsvein Dulavík Joensen, Neistin
Hallur Árason, VÍF
Agga í Garðastovu, VÍF
Vilhelm Magnussen, KÍF


Island

Målvakter
Einar Baldvin Baldvinsson, Víkingur
Grétar Ari Guðjónsson, Haukar
Viktor Gísli Hallgrímsson, Fram

V6
Elvar Örn Jónsson, Selfoss
Hákon Daði Styrmisson, Haukar

M6
Arnar Freyr Arnarsson, IFK Kristianstad (Sverige)
Elliði Snær Viðarsson, ÍBV
Sturla Magnússon, Valur

H6
Óðinn Þór Ríkharðsson, FH
Gestur Ólafur Ingvarsson, Afturelding
Leonharð Þorgeir Harðarson, Haukar
Þorgeir Bjarki Davíðsson, Fram

V9
Aron Dagur Pálsson, Grótta
Egill Magnússon, TTH Holstebro (Danmark)

M9
Sigtryggur Daði Rúnarsson, Aue (Tyskland)
Dagur Arnarsson, ÍBV
Nökkvi Dan Elliðason, Grótta
Gísli Þorgeir Kristjánsson, FH
Ýmir Örn Gíslason, Valur

H9
Ómar Ingi Magnússon, Aarhus (Danmark)
Birkir Benediktsson, Afturelding
Kristján Örn Kristjánsson, Fjölnir
Teitur Örn Einarsson, Selfoss

Reserver
Daniel Thor Gudmundsson, målvakt, Fram
Hergeir Grimsson, V6, Selfoss
Logi Agutsson, M9, Vikingur
Kristofer Dagur Sigurdsson, V6 HK
Sveinn José Rivera, M6, Valur
Gunnar Valdimar Johnsen, V9, Stjarnan


Kroatien

Målvakter
Matija Spikic, GRK Varazdin
Moreno Car, RK Porec
Tomislav Stojanovic, RK Spacva Vinkovci

V6
Marin Jelinic, RK Ribola Kaštela
David Mandic, HRK Izvidac Ljubuški

M6
Ante Babic, RK Dubrava
Marko Coric, RK Ribola Kaštela
Marin Šipic, GRK Varaždin

H6
Filip Peric, RK Porec
Filip Glavaš, RK Zamet
Sandro Samardžic, RK Dubrava

V9
Jakov Vrdoljak, RK Dubrava
Matej Hrstic, HRK Izvidac Ljubuški

M9
Petar Medic, RK Porec
Kristijan Radoš, RK Dubrava
Luka Pandža, RK Maksimir Pastela
Dorijan Markušic, RK Metalac

H9
Bruno Vili Zobec, GRK Varaždin
Borna Manci Micevic, RK Nexe

Reserver
Lucian Bura, H6, HRK Gorica
Arijan Beliga, V6, RK Umag
Ivan Šnajder, V6, HRK Karlovac
Mate Peric, målvakt, RK Bjelovar
Domagoj Smojver, M9, HRK Karlovac
Mirko Petrov, V9, RK Moslavina
Rok Maric, M6, RK Umag
Ivan Matic, V9, RK Gorica
Andrej Obranovic, V9, HRK Karlovac


Makedonien

Målvakter
Marko Kizikj, Vardar
Martin Tomoski, Metalurg
Nikola Danilovski, Pelister 08
Dario Alushovski, Rabotnicki

V6
Jane Janeski, Prilep
Ivan Dimitrovski, Vardar Junior
Davor Palevski, Metalurg

M6
Milan Lazarevski, Metalurg 2
Petar Shuleski, Metalurg 2
Mihail Alarov, Prolet 62
Filip Arsenovski, Metalurg

H6
Tomislav Jagurinoski, Eurofarm Rabotnik
Mice Shilegov, Metalurg 2
Dejan Gjoshevski, Metalurg 2

V9
Marko Neloski, Metalurg
Toshe Onchev, Vardar Junior
Filip Taleski, Rhein-Neckar Löwen (Tyskland)
Martin Serafimov, Metalurg
Dejan Kukulovski, Vardar Junior
Filip Kuzmanovski, Metalurg

M9
Aleksandar Dimovski, Vardar Junior
Dimitar Dimitrioski, Metalurg 2
Mario Tankoski, Metalurg 2
Goran Krstevski, Eurofarm Rabotnik
Ivan Dzonov, Prolet 62

H9
Martin Velkovski, Metalurg
Dario Petrovski, Eurofarm Rabotnik
Stefan Trpchevski, Vardar Junior


Marocko

Målvakter
Samir Baamrani, CMAHB
Jamal Oul Ali, ASC
Zouhair Ouasfi, MDS
Hamza Baazi, RCMA
Yassine Maizi, FUS

V6
Aymane Temsamani Mrabet, IRT
Jamal Dib, Hassania de Guercif
Youssef Zaroili, CMAHB

M6
Reda Bensimou, MCO
Said Malki, MDS

H6
Reida Rezzouki, Tremblay (Frankrike)
Abdessamad Ijmik, Annecy (Frankrike)
Youness Oufkir, ASS
Mehdi Lamtouni, USN

V9
Mohamed Ezzine, Amal Souk Sebt
Si Mohamed El Gaouzi, MCO
Oussama Ait Ahmed, SM
Mourad Adlane, CMAHB
Abdelilah Benchikh, UST
Abdessamad Adroj, USN

M9
Omar El Abdellaoui, IRT
Youssef Sakri, MDS
Brahim Ben Chlikha, MCO
Omar El Imrani, Dream Team Tetouan
Ryad Lakbi, CMAHB
Icham Frid, CMAHB

H9
Mohamed Assou, RS Zaio
Ahmed Belkhanfar, NAJM Sous


Norge

Målvakter
Robin Paulsen Haug, St. Hallvard
Kristian Sæverås, HK Malmö (Sverige)

V6
Fredrik Løvberg, Bækkelaget Håndball Elite
Tormod Hauane, Falk SK

M6
Tom Kåre Svegård Nikolaisen, Kolstad Håndball
Marius Galta Ferkingstad, FyllingenBergen

H6
Aksel Horgen, Drammen HK
Kevin Maagerø Gulliksen, Elverum Håndball

V9
Kristian Stranden, Halden Topphåndball
Magnus Fredriksen, Elverum Håndball
Jørgen Jansrud, Elverum Håndball

M9
Fredrik Svendsen, Falk SK
Sander Andreassen Øverjordet, Haslum HK
Sindre André Aho, ØIF Arendal Elite
Jørgen Landgraff Vegsund, Sandefjord Håndball

H9
Simen Schønningsen, HBW Balingen-Weilstetten (Tyskland)

Reserver
Karl-Henrik Stenkjær, målvakt, Nøtterøy Håndball Elite
Marcus Rasch, målvakt, Falk SK
Gabriel Setterblom, H9, Halden Topphåndball
William Gellein Vangen, M9, St. Hallvard
Martin Tangvik, H6, Kolstad Håndball
Håkon André Pettersen, V6, Falk SK
Lasse Larsen Thorsbye, M6, Drammen HK
Eirik Hybertsen, V6, Haslum HK
Benjamin Hallgren, V6, Follo HK
Lars Sigve Hamre, H9, Sandnes HK
Simen Holand Pettersen, M9, Sandefjord Håndball
Fabian Sandven, V9, Bækkelaget Håndball Elite


Qatar

Målvakter
Ahmed Abdelrhem, Al Arabi
Bilal Lepenica, El Jaish
Bozo Subotic, Qatar
Irhad Alihodzic, Al Sadd

V6
Amor Dhiab, El Jaish
Mohamed Mohammad, Al Rayyan
Khalid Bakhder, Al Sadd

M6
Jovo Damjanovic, El Jaish
Ebrahim Ebaid, Al Sadd
Saoud Al Abdulla, Al Gharafa

H6
Omar Abdelfattah, Al Arabi
Abdulaziz Almughanni, Al Rayyan
Mohammed Mellah, El Jaish

V9
Amine Guehis, El Jaish
Gamal Ahmed, Al Rayyan
Adson Bajric, Qatar
Mohamed Abdelraouf, Al Arabi
Abdelhady Elnamr, Al Rayyan
Ouday Issaoui, Al Ahli

M9
Salem Braham, Al Khor
Moustafa Heiba, El Jaish
Chadhli Guizani, Al Gharafa
Nour Ahmed, Al Sadd

H9
Faruk Colo, El Jaish
Abdulaziz Helali, Al Wakra


Ryssland

Målvakter
Andrei Vereshchagin, Dinamo Astrakhan
Denis Zabolotin, SKIF Krasnodar
Aleksei Krikunov, SKIF Krasnodar

V6
Aleksandr Sinitcyn, St. Petersburg HC
Mikhail Sharkov, Chekhovskiye Medvedi

M6
Aleksandr Ermakov, Dinamo Astrakhan
Maksim Mikhalin, SKIF Krasnodar
Victor Furtsev, Chekhovskiye Medvedi

H6
Aleksei Fokin, Kaustik Volgograd
Timofei Maslennikov, Chekhovskiye Medvedi

V9
Evgenii Dzemin, Chekhovskiye Medvedi
Arseniv Ukhvarkin, Dinamo Astrakhan
Dmitrii Santalov, Chekhovskiye Medvedi
Mark Larin, UOR Kuntsevo

M9
Sergei Bolotin, Chekhovskiye Medvedi
Mikhail Vinogradov, Kaustik Volgograd

H9
Ruslan Dashko, Dinamo Victor

Reserver
Iyrii Sergeev, målvakt, SGAU Saratov
Dmitrii Ushakov, målvakt, Lokomotiv Polvot
Egor Motorin, V6, Permskie Medvedi
Timur Solodovnikov, V6, St Petersburg HC
Alexey Fitilev, M6, HC Zubri (Tjeckien)
Sergej Gorpishin, M6, HC Erlangen (Tyskland)
Ivan Pasenov, H6, SKIF Krasnodar
Evgeny Prokopyev, V9, Chekhovskiye Medvedi
Nikita Stepanov, V9, SKIF Krasnodar
Dmitry Svistunov, H9, SKIF Krasnodar
Alexey Karibov, H9, Chekhovskiye Medvedi


Saudiarabien

Målvakter
Hussain Al Mohsen, Al Khaleej
Ali Al Shayeb, Al Hada
Hassan Al Turaik, Mudhar
Basheer Al Yqub, Al Noor

V6
Faisal Al Quraish, Al Safa
Hussain Al Awazem, Al Taraji
Ayman Al Bandari, Al Taraji
Hassan Al Hajji, Al Hada

M6
Ali Al Ibrahim, Al Khaleej
Mustafa Abushoukan, Al Noor
Hussain Al Tarouti, Al Noor
Saeed Al Kubaysh, Al Khaleej

H6
Mohammed Al Taweel, Al Safa
Abulaziz Jaafari, Al Ahli
Abdullah Al Zain, Al Khaleej

V9
Jehad Al Saihati, Al Khaleej
Ahmed Al Gafle, Al Qarah
Ali Al Mesallem, Al Taraji
Hassan Al Ibrahim, Al Khaleej
Ali Al Sadah, Al Khowildeah
Mustafa Al Olaiwat, Al Noor

M9
Mohammed Al Basha, Al Khaleej
Sadiq Al Mohsin, Al Muheet
Hussain Al Obaidi, Al Noor
Kamel Al Ghafli, Al Qarah
Hani Albarakati, Al Ahli

H9
Abdullah Alali, Al Qarah
Hussain Al Yousif, Al Safa


Slovenien

Målvakter
Tilen Leben, Maribor Branik
Ziga Urbic, Trimo Trebnje
Martin Kocjancic, Slovan Ljubljana
Urh Kastelic, Zagreb (Kroatien)

V6
Tilen Sokolic, RD Koper 2013
Uros Knavs, Riko Ribnica

M6
Andrej Bergant, Urbanscape Loka
Darko Stojnic, Gorenje Velenje
Jan Bevec, Krka Novo mesto
Jaka Moljk, RD Koper 2013
Luka Ravlija, Emmen (Schweiz)

H6
Gal Marguc, Celje
Nejc Planinc, RD Koper 2013
Rok Zeljko, Trimo Trebnje

V9
Aleks Vlah, RD Koper 2013
Jaka Malus, Celje
TIlen Strmljan, Hertz Smartno
Luka Kikanovic, Bregenz (Österrike)
Andraz Velkavrh, Maribor Branik
Jure Kocbek, Jeruzalem Ormoz
Aleks Kavcic, Urbanscape Loka

M9
Rok Cvetko, Celje
Matic Kotar, Trimo Trebnje
Raso Leon, Krka Novo mesto

H9
Matic Groselj, Celje
Grega Krecic, RD Koper 2013
Dani Zugan, RD Koper 2013
Blaz Janc, Vive Tauron Kielce (Polen)


Spanien

Målvakter
Javier Gonzalez Teijon, Ademar León
Xoan Manuel Ledo Mendez, Villa de Aranda

V6
Jaime Fernandez, Ademar León
Josep Folques Ortiz, Puerto Sagunto

M6
Antonio Bazan Legasa, Helvetia Anaitasuna
Asier Nieto Marcos, Alcobenas
José Oliver Hernandez, CDE Torrebalonmano

H6
Aleix Gomez Abello, FC Barcelona
Kauldi Odriozola Yeregui, Bidasoa

V9
Daniel Dujshebaev Dovichebaeva, Celje (Slovenien)
Jose Maria Marquez Coloma, Guadalajara
Santiago Lopez Garcia, Alcobenas

M9
Juan Munoz de la Pena Morales, BM Carabanchel
Francisco Javier Castro Pena, FC Barcelona

H9
David Fernandez Alonso, Ademar León
Ruben Rio Iglesias, Atletico Valladolid

Reserver
Alejandro Moron Cabezas, målvakt, Cordoba
Juan Carlos Cabada de Dios, målvakt, BM Nava
Sergio Lopez Garcia, V6, Ciudad Encantada
Daniel Sedano Sanchez, M6, Guadalajara
Xabat Olaizola Aristi, M6, Deportivo Zarautz Zke
Jorge Serrano Villalobos, H6, Atletico Valladolid
Mikel Martinez Yeregui, H6, Deportivo Zarautz Zke
Oleg Kisselev, V9, Helvetia Anaitasuna
Ander Torriko Egana, M9, Benidorm
Ignacio Valles Becerra, M9, Benidorm
Borja Mendez Pan, M9, Teucro
Reda Mamri Bouyfounassen, H9, BM Carabanchel


Sverige

Målvakter
Anton Hagvall, IK Sävehof
Erik Pettersson, Alingsås HK

V6
Adam Tumba, LUGI HF
Johan Dahlin, Ystads IF

M6
Markus Sjöbrink, Eskilstuna Guif
Oskar Cosmo, OV Helsingborg

H6
Emil Hansson, Eskilstuna Guif
Oliver Wigmark, Redbergslids IK

V9
William Bogojevic, IK Sävehof
Nicklas Paradis, Lugi HF

M9
Alfred Jönsson, Lugi HF
Emil Hansson, Ystads IF
Jonathan Edvardsson, IK Sävehof

H9
Anton Hallbäck, Ystads IF
Lukas Sandell, Ystads IF
Andreas Lang, Ricoh

Reserver
Hayder Al-Khafadji, målvakt, IF Hallby
Andreas Björkman Myhr, målvakt, Drammen HK (Norge)
Emil Mellegård, V6, Redbergslids IK
Hampus Dahlgren, V6, HIF Karlskrona
Max Santos, M6, HK Aranäs
Linus Andersson, H6, Ystads IF
Martin Mårtensson, V9, HK Aranäs
Jonathan Svensson, V9, Ystads IF
Fredrik Olsson, V9, Skånela IF
August Wiger, M9, HK Aranäs
Viktor Ahlstrand, M9, Hammarby
Jack Thurin, H9, IFK Skövde


Sydkorea

Målvakter
Park Jaeyong, Korea National Sports University
Kim Huisu, Kangwon Uni
Kim Minseok, Wonkwang Uni
Kim Donguk, Kyung Hee Uni

V6
Min Byeongtak, Chosun Uni
Choi Beom Mun, Kyung Hee Uni
Jung Hyunjin, Wonkwang Uni
Ha Mookyoung, Kangwon Uni
Jo Junsang, Korea National Sports University

M6
Kim Jihoon, Kyung Hee Uni
Won Minjun, Jyung Hee Uni
Seon Jeongmin, Kangwon Uni
Lee Changhee, Chosun Uni

H6
Park Dongkwang, Korea National Sports University
Seo Jaedeok, Kangwon Uni

V9
Kim Taegyu, Wonkwang Uni
Kang Seokju, Korea National Sports University
Lee Seop, Kangwon Uni
Kim Dongjun, Chungnam Uni

M9
Seo Hyeonho, Wonkwang Uni
Park Kwangsoon, Kyung Hee Uni
Yun Haneul, Kyung Hee Uni
Cha Seonghyeon, Korea National Sports University
Lee Hakbum, Chosun Uni

H9
Kim Yeonbin, Kyung Hee Uni
Lim Gyeonghwan, Korea National Sports University
Yeon Minmo, Wonkwang Uni
Kim Minjae, Chosun Uni


Tunisien

Målvakter
Wael Saadallah, FS Manzel Hor
Mohamed Salah Brahem, AS Téboulba
Mohamed Jaouhar Hamed, Esperance Sportive Tunis

V6
Ahmed Ben Chikh Ahmed, Club Africain

M6
Rami Hmem, US Témimienne
Marwen Ben Dhia, ASHB Ariana
Mohamed Ghazi Memmich, Club Africain

H6
Ahmed Ayari, Club Africain
Zoubaier Gouri, SC Moknine

V9
Skander Zayed, EBS Béni Khiar
Yassine Bouteffaha, Club Africain
Jihad Ben Araar, Esperance Sportive Tunis

M9
Wael Mzoughi, Esperance Sportive Tunis
Oussama Ghachem, AS Téboulba

H9
Anouar Ben Abdallah, ES Sahel
Youssef Maaref, EM Mahdia
Oussama Rmiki, Club Africain

Reserver
Wadi Chebbi, målvakt, AS Hammamet
Ghassen Toumi, V6, JS Chihia
Ahmed Bannour, V6, El Makarem Mahdia
Mohamed Rayen Attia, M6, Club Africain
Jamel Njeh, H6, AS Sakiet Ezzit
Mootez Amor, H6, El Baath Sportif Beni Khiar


Tyskland

Målvakter
Stefan Hanemann, HSG Konstanz
Joel Birlehm, TuS N-Lübbecke

V6
Lukas Mertens, SC Magdeburg
Tim Nothdurft, HBW Balingen-Weilstetten
Marian Michalczik, GWD Minden
Kevin Struck, Füchse Berlin

M6
Patrick Gempp, DJK Rimpar
Moritz Schade, TuS N-Lübbecke
Johannes Golla, MT Melsungen

H6
Stefan Salger, SG Leutershausen
Lars Weissgerber, HG Saarlouis

V9
Valentin Spohn, HBW Balingen-Weilstetten
Sebastian Heymann, Frisch Auf Göppingen

M9
Björn Zintel, ASV Hamm

H9
Jerome Müller, HG Saarlouis
Franz Semper, SC DHfK Leipzig

Reserver
Ian Hüter, M9, TSV Bayer Dormagen
Paul Porath, målvakt, HC Empor Rostock
Tim Suton, V9, TBV Lemgo
Philip Bauer, M9, SG Leutershausen
Michael Schulz, M6, HG Saarlouis
Jan Reusch, målvakt, TV Neuhausen
Marino Mallwitz, målvakt, VfL Bad Schwartau
Noah Beyer, V6, TUSEM Essen
Alexander Falk, H6, TSG Friesenheim
Tillman Prohl, M6, TV Emsdetten
Antonio Metzner, H9, VfL Bad Schwartau
Sascha Pfattheicher, H6, SG Leutershausen


Ungern

Målvakter
Gergö Rozsavölgi, Balafonfüredi KSE
Imre Pasztor, Balmazújvárosi KK

V6
David Fekete, CYEB-Budakalász
Balázs Molnar, Veszprém

M6
Dániel Füzi, Eger SBS Eszterházy
Márk Kovacs, Sport36-Komló

H6
Benedek Szakaly, Veszprém
Martin Varju, Csurgói KK

V9
Marcell Gabor, NEKA
Matyas Györi, Veszprém
Patrik Ligetvari, Veszprém
Zoltan Szita, Veszprém

M9
Péter Schmid, Veszprém
Dávid Ubornyak, Veszprém

H9
Attila Toth, Csurgói KK
Ádám Török, NEKA

Reserver
Bence Mikita, M9, NEKA
Akos Balogh, målvakt, Csurgio KK
Tamas Boros, målvakt, Pler KC
Egon Hanusz, V6, Csurgoi KK
David Szilagyi, V9, Balatonfüredi KSE
Adam Juhasz, M9, Tatabanya
Attila Menfoi, H6, Vaci KSE
Erik Szeitl, M6, Veszprém
Dominik Mathe, H9, Balatonfüredi KSE
Donat Bartok, H9, TBV Lemgo (Tyskland)
Bence Deber, H6, Balatonfüredi KSE
Richard Nemes, M6, Balatonfüredi KSE

LÄMNA ETT SVAR