Gulldén och Gottfridsson årets spelare i Sverige

Foto: Michael Erichsen / BILDBYRÅN

Bella Gulldén och Jim Gottfridsson – där har vi Sveriges bästa handbollsspelare 2018. För Bella var det fjärde gången i karriären som hon blir utsedd till årets svenska damspelare. För Jim var det första gången, meddelar Handbollslandslaget.se

ANNONS

Temat i år för Sveriges bästa spelare är spelfördelare. Båda landslagens mittnior har gjort fina säsonger för sina klubblag – Gulldén för CSM Bukarest där hon vann ligan och cupen och tog laget till Final 4.

För Gottfridsson smakade säsongen lika fint då han ledde sitt Flensburg till Bundesliga-titeln. Därtill har båda spelarna varit tunga hörnstenar i Sveriges landslags senaste framgångar.

Det som utser vinnarna av årets spelare är Svenska handbollförbundets landslagskommité samt de båda förbundskaptenerna Henrik Signell och Kristján Andrésson, skriver Handbollslandslaget.se

Motiveringen för Bella Gulldén:

”Under de gångna säsongen har hon lett Sverige till första VM-semifinalen någonsin på damsidan och sitt klubblag såväl till Champions Leagues finalspel som den nationella mästerskapstiteln. Men sin blick för spelet som ingen annan i världen kan matcha, målfarligheten, de stora ledaregenskaperna och styrkan i försvarsspelet så är Bella Gulldén en komplett handbollsspelare.”

Motiveringen för Jim Gottfridsson:

”Han kan se tillbaka på sin bästa säsong i karriären där han genom att vara en ledare såväl på som utanför planen ledde Sverige till den första EM-medaljen på 16 år samtidigt som han utsågs till hela turneringens mest värdefulle spelare. Dessutom kan han titulera sig tysk mästare. Spelsinnet, målfarligheten och vinnarskallen har tagit Jim Gottfridsson till en position där han är oerhört respekterad av övriga i världstoppen.”

Statistik från Handbollslandslaget.se

Tidigare vinnare, dam:

1981: Ann-Britt Carlsson, Stockholmspolisens IF

1982: Gunilla Eriksson, Stockholmspolisens IF

1983: Lollo Andreini, Irsta HF

1984: Lena Högdahl, Stockholmspolisens IF

1985: Mia Hermansson, HP Warta

1986: Ingrid Pinét, Tyresö HF

1987: Mia Hermansson, Tyresö HF

1988: Christina Pettersson, Tyresö HF

1989: Anna-Lena Pihl, Stockholmspolisens IF

1990: Britt Forsell, Sävsjö HK

1991: Helena Johansson, Irsta HF

1992: Kristina Jönsson, Sävsjö HK

1993: Ulrika Olsson, Irsta HF

1994: Mia Hermansson-Högdahl, Hypo Niederösterreich (Österrike)

1995: Åsa Eriksson, Sävsjö HK

1996: Kristina Jönsson, Sävsjö HK

1997: Lina Olsson, Larvik HK (Norge)

1998: Åsa Eriksson, Ikast FS (Danmark)

1999: Anna Ljungdahl, Skuru IK

2000: Theresa Claesson, IK Sävehof

2001: Katarina Arfwidsson, Skuru IK

2002: Jenny Lindblom, IK Sävehof

2003: Veronica Isaksson, Skuru IK

2004: Katarina Arfwidsson, Skuru IK

2005: Madeleine Grundström, Skövde HF

2006: Annika Wiel Fredén, Horsens HK (Danmark)

2007: Matilda Boson, Ålborg DH (Danmark)

2008: Johanna Ahlm, IK Sävehof

2009: Johanna Wiberg, FCK Håndbold (Danmark)

2010: Linnea Torstenson, FC Midtjylland (Danmark)

2011: Linnea Torstenson, FC Midtjylland (Danmark)

2012: Bella Gulldén, Viborg HK (Danmark)

2013: Sabina Jacobsen, Lugi HF

2014: Bella Gulldén, Viborg HK (Danmark)

2015: Ida Odén, IK Sävehof

2016: Nathalie Hagman, Tvis Holstebro (Danmark)

2017: Bella Gulldén, CSM Bukarest (Rumänien)

2018: Bella Gulldén, CSM Bukarest (Rumänien)

Tidigare vinnare, herr:

1968: Lennart Eriksson, SoIK Hellas

1969: Lennart Eriksson, SoIK Hellas

1970: Mats Thomasson, HK Drott

1971: Dan Eriksson, SoIK Hellas

1972: Thomas Persson, IFK Kristianstad

1973: Bo Andersson, IFK Malmö

1974: Johan Fischerström, SoIK Hellas

1975: Sven-Åke Frick, Ystads IF

1976: Björn Andersson, IF Saab

1977: Bo Andersson, IF Guif

1978: Basti Rasmussen, Ystads IF

1979: Claes Hellgren, IK Heim

1980: Claes Ribendahl, Lugi HF

1981: Göran Bengtsson, HK Drott

1982: Jörgen Abrahamsson, HK Drott

1983: Sten Sjögren, Lugi HF

1984: Peter Olofsson, GF Kroppskultur

1985: Björn Jilsén, Redbergslids IK

1986: Magnus Wislander, Redbergslids IK

1987: Mats Olsson, Lugi HF

1988: Pär Jilsén, Redbergslids IK

1989: Ola Lindgren, HK Drott

1990: Ola Lindgren, HK Drott, och Magnus Wislander Redbergslids IK

1991: Magnus Andersson, HK Drott

1992: Per Carlén, Ystads IF

1993: Magnus Andersson, Tus Schutterwald (Tyskland)

1994: Magnus Andersson, HK Drott

1995: Erik Hajas, IF Guif

1996: Stefan Lövgren, Redbergslids IK

1997: Thomas Sivertsson, HK Drott

1998: Peter Gentzel, Redbergslids IK

1999: Ljubomir Vranjes, Redbergslids IK

2000: Magnus Andersson, HK Drott

2001: Stefan Lövgren, THW Kiel (Tyskland)

2002: Martin Boquist, Redbergslids IK

2003: Martin Boquist, Redbergslids IK

2004: Stefan Lövgren, THW Kiel (Tyskland)

2005: Marcus Ahlm, THW Kiel (Tyskland)

2006: Tomas Svensson, Portland San Antonio (Spanien)

2007: Kim Andersson, THW Kiel (Tyskland)

2008: Kim Andersson, THW Kiel (Tyskland)

2009: Jonas Källman, Ciudad Real (Spanien)

2010: Mattias Gustafsson, Tus N-Lübbecke (Tyskland)

2011: Johan Sjöstrand, SG Flensburg-Handewitt (Tyskland)

2012: Kim Andersson, THW Kiel (Tyskland)

2013: Tobias Karlsson, SG Flensburg-Handewitt (Tyskland)

2014: Mattias Andersson, SG Flensburg-Handewitt (Tyskland)

2015: Niclas Ekberg, THW Kiel (Tyskland)

2016: Andreas Nilsson, MVM Veszprem (Ungern)

2017: Mikael Appelgren, Rhein-Neckar Löwen (Tyskland)

2018: Jim Gottfridsson, SG Flensburg-Handewitt (Tyskland)

ANNONS

LÄMNA ETT SVAR

Please enter your comment!
Please enter your name here