Brasilien och Argentina klara för semifinal efter storvinster

De två förhandstippade favoriterna är nu redo för semifinal i Panamerikanska mästerskapen 2017.

ANNONS

Den tredje speldagen är genomförd i Panamerikanska Mästerskapen 2017 och här sammanfattar vi läget. Resultat, tabeller, länkar till att se matcherna igen, skytteliga och trupper.

Vi noterar att både Brasilien och Argentina nu är klara för semifinal och där med nära var sin plats i VM 2017. De tre bästa lagen från Panamerikanska mästerskapen går som bekant till mästerskapet som spelas i Tyskland i december.

Just nu lutar det åt att Paraguay och Chile blir de andra två lagen som når semifinal och då troligen slåss om den sista VM-biljetten.

Grupp A
Paraguay – Colombia  35 – 17 – LÄNK
Brasilien – USA  42 – 10 – LÄNK
USA – Puerto Rico 25 – 29 – LÄNK
Colombia – Brasilien 12 – 46 – LÄNK
Colombia – Puerto Rico 21 – 30 – LÄNK
Paraguay – Brasilien 15 – 29 – LÄNK

1. Brasilien, 6p +80
2. Puerto Rico, 4p +13
3. Paraguay, 2p +4
4. USA, 0p -36
5. Colombia, 0p -61

Grupp B
Chile – Dominikanska Republiken  33 – 11 – LÄNK
Argentina – Guatemala  43 – 14 – LÄNK
Guatemala – Uruguay 13 – 39 – LÄNK
Dominikanska Republiken – Argentina 9 – 43 – LÄNK
Uruguay – Dominikanska Republiken 31 – 23 – LÄNK
Chile – Argentina 19 – 26 – LÄNK

1. Argentina, 6p +70
2. Uruguay, 4p +34
3. Chile, 2p +15
4. Guatemala, 0p -55
5. Dominikanska Republiken, 0p -74

Skytteliga
1. Mariana Costa, Brasilien = 15
2. Militza V. Lavarreda, Guatemala = 14
2. Camila Bonazzolla, Argentina = 14
4. Tamires Anselmo Costa, Brasilien = 9
4. Nicole Andersen, USA = 9
mfl

Mästerskapet spelas i hemmaarenan för SAG Villa Ballester och de två bästa grupperna går till semifinal. Gruppspelet genomförs den 18-22 juni, semifinaler den 24 juni och finalen den 25 juni. De tre bästa lagen är klara för VM 2017 i Tyskland.

Brasilien vann senaste upplagan 2015 före Kuba, Argentina och Puerto Rico. De har totalt 9 guld, flest av alla där USA (2), Argentina (1) och Kanada (1) också finns bland tidigare vinnare.

Argentina
Camila Bonazzola, UNLu
Nadia Bordon, Lanús
Rocío Campigli, Estudiantes
Marisol Carratú, Atlético Guardés (Spanien)
Micaela Casasola, Vélez Sarsfield
Victoria Crivelli, Ferro Carril Oeste
María de los Angeles de Uriarte, Argentinos Juniors
Macarena Gandulfo, Alcobendas (Spanien)
Giuliana Gavilán, Union Electrica
Xoana Iacoi, Cideco Handball
Elke Karsten, Quilmes
Antonela Mena, Cideco Handball
Luciana Mendoza, Atlético Guardés (Spanien)
Manuela Pizzo, Estudiantes
Florencia Ponce de Leon, Ferro
Luciana Salvadó, Club Oeste
Macarena Sans, Vilo
Rosario Urban, Atlético Guardés (Spanien)


Brasilien

Målvakt
Bárbara Arenhart, Vaci NKSE (Ungern)
Jéssica Silva de Oliveira, São Bernardo

Ytternio
Amanda de Souza Caetano, Abluhand
Bruna de Paula, Fleury Loiret (Frankrike)
Deonise Fachinello, HC Odense (Danmark)
Eduarda Amorim, Györ (Ungern)
Patrícia Batista da Silva, Kastamonu Genclik SK (Turkiet)

Mittnio
Ana Paula Rodrigues Belo, Rostov-Don (Ryssland)
Danielle Cristina Joia, EC Pinheiros
Mayara Fier de Moura, EC Pinheiros

Kantspelare
Dayane Pires da Rocha, São Bernardo
Jéssica Quintino, HC Odense (Danmark)
Mariana Costa, Nyköbing Falster (Danmark)
Samira Rocha, Kisvárdai KC (Ungern)

Mittsex
Tamires Anselmo Costa, EC Pinheiros
Tamires Morena de Araújo, Larvik (Norge)

Reserver
Gabriela Moreschi, Larvik (Norge)
Mariane Cristina Oliveira Fernandes, São Bernardo
Regiane dos Santos Silva, São Bernardo
Larissa Fais Munhoz Araujo, HC Erd (Ungern)
Larissa Inae da Silva, CS Magura Cisnadie


Chile
Antonella Piantini Avendano, BM Leonas
Claudia Alvarez Araya, Italiano BM
Jael Warschawsky Ernst, Union Universitaria
Carolina Verdejo Pulgar, Italiano BM
Belen Canessa Perez, BM Ovalle
Valeria Flores Huerta, San Adrian (Spanien)
Valentina Perez Gutierrez, Italiano BM
Maura Alvarez Gyllen, BM Leonas
Daniela Ceza Garcia, DPV Kutral ”B”
Valeska Lovera Salas, Aula Cultura (Spanien)
Inga Feuchtmann Perez, Sporting La Rioja (Spanien)
Maria José Letelier, Salud Tenerife (Spanien)
Francisca Zavala Reyes, BM Ovalle
Francisca Parra Parra, Italiano BM
Maria Correa Vergara, BM Ovalle
Nicole Llanos Figueroa, USAB
Catalina Moreno Cordova, BM Leonas
Alicia Torres Lara, Malaga (Spanien


Colombia
Diana María Deossa Ríos
María Clara Estrada Castaño
Carolina Jara Muñoz
Luisa María Pineda Cardenas
Tatiana Isabel Atehortua Serna
Raisa Alejandra Orjuela Monsalve
Jennifer Ramírez Serna
María Camila Rodríguez Buchelly
María José Becerra Salas
Tatiana Cano Vargas
Isabella Garzón Jimenez
Laura Marcela Cordoba Garcés
Diana Alejandra Deossa Ríos
Andrea Carolina Diz Días
Susana Estrada Castaño
María Camila García Avendaño
Deisy Veronica Mazo Garces
María Isabel Pérez Montes
Alejandra Escobar Palacio
Dennis Yarledy Ocampo Hoyos


Dominikanska Republiken
Cari Luz Domínguez Montero
Suleidy Suárez Genao
Yojaver Brito Guzmán
Nancy Mileidy Peña Rodríguez
Florquidia Puello Reyes
Mariela Céspedes de la Rosa
Crisleidy Hernández
Danilza María Liranzo Paula
Carina Lorenzo Guillén
Yodali Johnson Tineo
Carolina Esther López Villanueva
Yeimy Alejandrina Novas Guzmán
Johanna Elizabeth Pimentel Ramírez
Annerys Cabrera Morillo
Wendy Méndez
María Dania Novas Novas
Jaina Loreimni Ramírez Nolasco
Ketherine Victoria Recio Coplin
Yacaira Alexandra Tejeda Peña


Guatemala
Katherine Julissa Leal Centeno
Miriam Rocío Meléndez Marroquín
María Avidayl de Paz Arriaza
Andrea Nicté Florían Cué
Luisa María Herrera Ortiz
Rosayra Abidail Ramos Ramos
María Isabel Romero Guzmán
Bárbara Michelle Pineda Anzuelo
Cinthy María Dolores Valdez Oliva
Joselyn Rachel Callejas Ruiz
Jackelin Alejandra Girón Real
Militza Violeta Lavarreda
Sabrina Marie McGauran Ros
Aida Esmeralda Montenegro Mata
Silvia Martiza Rodríguez Rodríguez
Jakeline Marjorie Cardona Gómez
Adriana Nicté Sosa Sosa


Paraguay
Ana Acuña,
Fátima Acuña,
Camila Feschenko,
Kamila Rolón,
Karina Dos Santos,
Araceli Yaryes,
Alicia Villalba,
Ada Liz Mizkinich,
Delyne Leiva,
Jessica Fleitas,
Nathalie Giménez,
Alana Pedroso,
Marizza Faría,
Paula Fernández,
Fernanda Insfrán
Sabrina Fiore


Puerto Rico
Roxanaly Carrasquillo Rivera
Kitsa Escobar Rodríguez
Zugeily Marie Soto Díaz
Alanis Gabriela Benítez Ramos
Jerrellin Anairi Díaz del Valle
Zuleika Zoe Fuente Rerrer
Erika Angelys Graciani Massa
Jailene Maldonado Quiñones
Robeliz Ortiz Rosado
Lizabeth Paola Rodríguez Oppenheimer
Joane Marie Vergara Cabrera
Nathalys Ceballo Pizarro
Adriana Cabrera Rodríguez
Sheila Enid Hiraldo Cepeda
Nicollete Rose Pope Paige
Ciris Mérida García López
Lillianushka Tomiko Natal Acevedo
Angelizbeth Ann Paige


Uruguay
Rossina Soca, Layva
Noelia Artigas, Scuola Italiana
Agustina Modernell, Federación Bancaria
Iara Grosso, Colegio Alemán
Carolina Charlo, Federación Bancaria
Natalia Szcygielski, Malvin
Martina Barreiro, Goes
Viviana Ferrari, Goes
Camila Vázquez, Federación Bancaria
Macarena Trucco, Federación Bancaria
Leticia Schinca, Federación Bancaria
Ana Berasain, San Pablo
Soledad Faedo, Layva
Sabrina Griecco, Goes
Josefina Dondan, Layva
Paula Fynn, Layva
Agustina López, Mavi Nuevas Tecnologías (Spanien)
Alejandra Scarrone, Goes


USA
Sophie Fasold, HK O-K-T (Tyskland)
Bryana Newbern, Grand Poitiers Handball 86 (Frankrike)
Katiann Scherer
Staci Self
Elizabeth Hartnett, Los Angeles THC
Zoe Lombard, Florida
Julia Taylor, Aulnay Handball (Frankrike)
Jence Rhoads, Auburn Residency Program
Nicole Ladegaard Andersen, HIK Hellerup (Danmark)
Karoline Borg, Oppsal (Norge)
Ashley Butler
Kathy Darling, Auburn Residency Program
Lisa Dunn, Carolina THC
Jessica Hatch
Desiree Nguyen, Auburn Residency Program
Ismarie Pérez
Taylor Proctor
Maria Vallone, Auburn Residency Program
Ashley Van Ryn, Georgia HC
Anja Borg, NTNUI (Norge)
Jennifer Farrar, Denver Team Handball
Jennifer Fithian
Sarah Gascon, Los Angeles THC
Shani Levinkind, Maccabi Arazim Ramat Gan (Israel)
Madison Porter

ANNONS

LÄMNA ETT SVAR

Please enter your comment!
Please enter your name here