Kalender: Träningsmatcher för lagen i Handbollsligan

Kristianstads träŠnare Ola Lindgren. Foto: Avdo Bilkanovic / Bildbyrån

Seriepremiären närmar sig snabbt. En obruten segerrad under augusti eller toppar och dalar under försäsongen betyder mindre när det står poäng på spel.

ANNONS

Handbollskanalen har sammanställt matchkalendern för lagen i Handbollsligan.

Samtliga tider är lokala och preliminära. Fel i listan? Mejla gärna info@handbollskanalen.se

AIK Handboll
Fredag 10 augusti, mot St. Hallvard HK (Skjærgårdslekene), vinst 23–22 (2×25 min.)
Lördag 11 augusti, mot Sandnes HK (Skjærgårdslekene), vinst 19–17 (2×25 min.)
Lördag 11 augusti, mot ØIF Arendal (Skjærgårdslekene), förlust 23–24 (2×25 min.)
Söndag 12 aug., match om 3:e pris mot Baekkel. (Skjærgårdsl.), vinst 22–18 (2×25 min.)
Onsdag 15 augusti, (b) mot Hammarby, förlust 19–24
Lördag 18 augusti, (b) mot Riihimäki Cocks, förlust 23–25
Söndag 19 augusti, (b) mot Riihimäki Cocks, förlust 23–26
Söndag 26 augusti, mot Eskilstuna Guif i Kungsör, förlust 21–30
Torsdag 30 augusti, 19:00 (h) mot Skånela IF
Torsdag 6 september, mot VästeråsIrsta

Alingsås HK
Torsdag 9 augusti, (h) mot IF Hallby HK, vinst 31–22
Onsdag 15 augusti, mot HCM Constanta (Rumänien), 21–21
Torsdag 16 augusti, mot Nis (Serbien), förlust 20-23
Fredag 17 augusti, mot Struga (Makedonien), vinst 25–15
Söndag 19 augusti, match om femte plats mot Besiktas (Turkiet), vinst 29–22
Lördag 25 augusti, (h) mot Kolstad, vinst 27–23
Söndag 26 augusti, (h) mot Kolstad, vinst 32–26

Eskilstuna Guif
Lördag 11 augusti, mot Hammarby i Thomashallen, Strängnäs, 28–28
Fredag 17 augusti, (b) mot IFK Skövde, förlust 27–38
Lördag 18 augusti, mot Halden i Idrottshallen, Skövde, vinst 28–24
Fredag 24 augusti, mot Fyllingen i Lund, förlust 19–32
Lördag 25 augusti, (b) mot Lugi HF i Borgebyhallen, Bjärred, vinst 22–20
Söndag 26 augusti, mot AIK i Kungsör, vinst 30–21
Lördag 1 september, mot VästeråsIrsta i Lindesberg, vinst 33–28
Söndag 2 september, mot HK Varberg i Lindesberg, vinst 29–26

Hammarby Handboll
Lördag 11 augusti, mot Eskilstuna Guif i Thomashallen, Strängnäs, 28–28
Måndag 13 augusti, (h) mot Skånela, vinst 27–23
Onsdag 15 augusti, (h) mot AIK, vinst 24–19
Lördag 18 augusti, mot VästeråsIrsta i Nyköping, vinst 32–23
Torsdag 23 augusti, (b) mot Tyresö, vinst 26–22
Fredag 31 augusti, mot IFK Helsingfors i Tallinn, vinst 31–23 (2×25 min.)
Fredag 31 augusti, (b) mot HC Tallinn, vinst 23–20 (2×25 min.)
Lördag 1 september, mot HC Viimsi/Tööriistamarket i Tallinn, vinst 27–9 (2×25 min.)
Lördag 1 september, mot HC Kehra i Tallinn, vinst 30–14
Söndag 2 september, mot IFK Helsingfors final Tallinn Cup, vinst 35–23

HIF Karlskrona
Tisdag 31 juli, (b) mot HK Malmö, förlust 17–31
Fredag 3 augusti, (b) mot Amo HK förlust 22–25
Torsdag 9 augusti, (h) mot IFK Karlskrona, vinst 28–24
Torsdag 16 augusti, (b) mot OV Helsingborg, förlust 20-30
Onsdag 22 augusti, (b) mot IFK Ystad, förlust 21–27
Tisdag 28 augusti (b) mot Ystads IF, förlust 27–28

IFK Kristianstad
Fredag 10 augusti, mot Füchse Berlin (Heide Cup), förlust 26–29
Lördag 11 augusti, mot Montpellier HB (Heide Cup), förlust 25–31
Söndag 12 augusti, match om femte plats mot HSV Hamburg (Heide Cup), vinst 35–27
Fredag 17 augusti, mot Istres HB i Aix en Provence, Frankrike, vinst 30-26
Lördag 18 augusti, (b) mot PAUC HB, vinst 36–28
Tisdag 28 augusti, (b) mot GOG, förlust 29–40

Lugi HF
Tisdag 31 juli, (h) mot Sverige U18, vinst 32–26 (3×20 min.)
Torsdag 2 augusti, mot TMS Ringsted 26–26
Fredag 10 augusti, (b) mot IK Sävehof, förlust 22–27
Lördag 11 augusti, mot Önnereds HK, vinst 27–25
Måndag 13 augusti, (b) mot Nordsjälland HB, vinst 29–28
Onsdag 15 augusti, (b) mot IFK Ystad, förlust 27–29
Torsdag 23 augusti, (h) mot Fyllingen, vinst 32–28
Lördag 25 augusti, mot Eskilstuna Guif i Borgebyhallen, Bjärred, förlust 20–22
Fredag 31 augusti, mot Ystads IF i Skurups Sparbank Arena, förlust 22–26

HK Malmö
Tisdag 31 juli,18:00 (h) mot HIF Karlskrona, vinst 31–17
Onsdag 8 augusti, (b) mot SC Magdeburg, förlust 28–32
Fredag 10 augusti, mot TBV Lemgo (Ilsenburger Turnier), förlust 25–31
Lördag 11 augusti, mot SC Magdeburg (Ilsenburger Turnier), vinst 34–33
Söndag 12 augusti, match om tredje pris mot SC Magdeburg (Ils. Turnier), förlust 23–25
Måndag 20 augusti, (b) mot TMS Ringsted, 27–27
Fredag 31 augusti, (b) mot Team Sydhavsøerne, förlust 24–27

Redberglids IK
Tisdag 7 augusti, (b) mot HK Aranäs, vinst 27–23 (3×20 min.)
Lördag 11 augusti, mot Ystads IF, förlust 23–34
Fredag 17 augusti, mot Arendal i Prioritet Serneke Arena, vinst 33–28
Lördag 18 augusti, mot Elverum i Prioritet Serneke Arena, förlust 26–30
Söndag 19 augusti, mot Runar i Prioritet Serneke Arena, 24–24
Måndag 3 september, (h) mot Hallby HK, vinst 26–25

IFK Skövde
Söndag 5 augusti, (h) mot RP Linköping, vinst 32–13
Torsdag 9 augusti, (h) mot Halden Håndball, vinst 35–29
Fredag 17 augusti, (h) mot Eskilstuna Guif, vinst 38–27
Söndag 18 augusti, (h) mot Skanderborg HB, förlust 27–30
Torsdag 23 augusti, mot Drammen HK (Grimsrud Cup), vinst 35–32
Lördag 25 augusti, mot Halden (Grimsrud Cup), förlust 28–34
Söndag 26 augusti, mot IFK Ystad (Grimsrud Cup), förlust 28–30
Lördag 1 september, mot Hallby HK i Odenhallen, Falköping, vinst 22–21

IK Sävehof
Torsdag 9 augusti, (h) mot Ystads IF, 28–28
Fredag 10 augusti, (h) mot Lugi HF, vinst 27–22
Fredag 17 augusti, mot Elverum i Prioritet Serneke Arena, vinst 36–34
Lördag 18 augusti, 14:00 mot Runar i Prioritet Serneke Arena, vinst 35–22
Söndag 19 augusti, 10:00 mot Arendal i Prioritet Serneke Arena, vinst 34–30
Tisdag 28 augusti, mot Kungälv HK
Torsdag 30 augusti, 17:30 (h) mot Önnereds HK, förlust 28–31

IFK Ystad
Lördag 4 augusti, (h) mot Vinslöv, vinst 27–18
Söndag 12 augusti, (b) mot Amo HK, 30–30
Onsdag 15 augusti, (h) mot Lugi HF, vinst 29–27
Onsdag 22 augusti, (h) mot HIF Karlskrona, vinst 27–21
Torsdag 23 augusti, mot Halden (Grimsrud Cup), vinst 33–32
Lördag 25 augusti, mot Drammen (Grimsrud Cup), vinst 27–26
Söndag 26 augusti, mot IFK Skövde (Grimsrud Cup), vinst 30–28
Söndag 2 september, (b) mot Team Sydhavsøerne, vinst 26–23

Ystads IF
Torsdag 2 augusti, (h) mot Höj Elitehåndbold, vinst 23–22
Torsdag 9 augusti, (b) mot IK Sävehof, 28–28
Fredag 10 augusti (b) mot Önnereds HK vinst 30–23
Lördag 11 augusti, mot Redbergslids IK, vinst 34–23
Tisdag 21 augusti, (h) mot OV Helsingborg, vinst 30–27
Torsdag 23 augusti, (h) mot TMS Ringsted, vinst 28–23
Tisdag 28 augusti, (h) mot HIF Karlskrona, vinst 28–27
Fredag 31 augusti, mot Lugi HF i Skurups Sparbank Arena, vinst 26–22

Önnereds HK
Fredag 10 augusti, (h) mot Ystads IF, förlust 23–30
Lördag 11 augusti, mot Lugi HF, förlust 25–27
Fredag 17 augusti, mot Runar i Prioritet Serneke Arena, förlust 22–26
Lördag 18 augusti, mot Arendal i Prioritet Serneke Arena, förlust 24–26
Söndag 19 augusti, mot Elverum i Prioritet Serneke Arena, vinst 31–26
Fredag 24 augusti, (h) mot Nøtterøy, vinst 28–27
Torsdag 30 augusti, (b) mot IK Sävehof, vinst 31–28

ANNONS
Annonslänk: Se alla matcher från Handbollsligan och utvalda matcher från SHE med C More Mycket Sport.
ANNONS
ANNONS
ANNONS
ANNONS

2 Kommentarer

LÄMNA ETT SVAR

Please enter your comment!
Please enter your name here