Mängder av matcher att se fram emot denna helg i handbollsvärlden.
Det är lite som att varje fredag få öppna julklappar, när man skrollar sig igenom helgens handboll. Det är alltid några extra fina överraskningar och den här helgen bjuder bland annat på Sveriges damlandslag, IFK Kristianstad i Champions League och Alingsås i EHF Cupen.
FREDAG
Landskamper (damer)
16.00 Island – Sverige
17.30 Kroatien – Österrike
18.00 Polen – Slovakien
18.30 Nederländerna – Serbien
19.00 Tyskland – Spanien
Tyskland (herrar)
19.45 Minden – Erlangen
19.45 TVB Stuttgart – Magdeburg
Spanien (herrar)
20.30 Guadalajara – Cangas
20.30 Huesca – Sinfin
LÖRDAG
Landskamper (damer)
13.30 Bronsmatch i Polen
14.00 Norge – Ryssland
15.30 Final i Polen
16.10 Danmark – Frankrike
18.00 Ungern – Slovenien
18.00 Portugal – Algeriet
Champions League (herrar)
16.00 Wisla Plock – Veszprém –
16.30 Kadetten – Paris SG –
17.30 La Rioja – Tatran Presov –
17.30 Meshkov Brest – Rhein-Neckar Löwen –
18.15 IFK Kristianstad – Zagreb – Viaplay
EHF Cupen (herrar)
14.00 St. Petersburg – Ankaraspor
16.00 ÖIF Arendal – Timisoara
18.00 Benfica – Kärjeng
18.00 Haukar – Alingsås
19.00 Alpla Hard – SKA Minsk
Allsvenskan (damer)
15.00 KFUM Lundagård – Tyresö
15.00 Kungälv – Lidingö
15.30 Önnered – GT Söder
16.00 Guif – OV Helsingborg
Tyskland (herrar)
19.00 Leipzig – Melsungen
20.15 Göppingen – Bergischer
Spanien (herrar)
17.00 Helvetia Anaitasuna – Ademar León –
17.00 Barcelona – Atletico Valladolid –
17.00 Granollers – Villa de Aranda –
Österrike (herrar)
19.00 Ferlach – Bregenz
Danmark (herrar)
15.00 Skanderborg – Midtjylland
16.00 GOG – Tönder
16.00 Sönderjyske – Mors-Thy
SÖNDAG
Landskamper (damer)
14.00 Frankrike – Ryssland
16.00 Tyskland – Spanien
16.10 Danmark – Norge
Champions League (herrar)
16.00 Motor Zaporozhye – TTH Holstebro –
16.00 Nantes – Braga –
16.15 Dinamo Bukarest – Besiktas –
16.50 Bjerringbro-Silkeborg – Kiel –
17.00 Pick Szeged – Vive Kielce –
18.15 Elverum – Montpellier –
18.30 Celje – Vardar –
EHF Cupen (herrar)
16.15 KIF Kolding Köpenhamn – Plzen
17.00 Chambery – Füchse Berlin
Handbollsligan (herrar)
17.00 Aranäs – Ystads IF – C More
Allsvenskan (herrar)
16.00 RP IF – Tyresö
16.00 Skånela – Önnered
16.00 IFK Tumba – Rimbo
16.15 Amo Handboll – OV Helsingborg
17.30 IF Hallby – HK Varberg
Allsvenskan (damer)
14.00 Spårvägen – Torslanda
14.15 Skånela – RP IF
Tyskland (herrar)
15.00 Lemgo – Flensburg-Handewitt